Истинската молитва е да можеш да застанеш пред Бога гол
- Детайли
- Отец Хараламбос Пападопулос
Продължение на първа част на беседата: Бог отговаря дори на молитва, които не казваме
Защо нищо в живота ни не се променя, след като молим Бога за това? Когато се моля, искам от Бога различни неща: да ми даде здраве, да ме пази, да не ми се случи зло, да не претърпя злополука – едно, друго, такива неща. Но не Го искам в живота си. Искам баща, който има три-четири имота, но самия баща не го искам в живота си – искам да го изпратя в старчески дом. Често искаме неща, които, ако наистина ни бъдат дадени, ще ни разрушат. В онзи момент не можем да го разберем. Тогава ни се струва, че само това има значение и че от него зависи целият ни живот.
Второто е, че се страхуваме да поискаме в молитвата си неща, които в крайна сметка ще ни спасят. Но не ги искаме. Страхуваме се да ги поискаме, защото, ако Бог ни ги даде, те ще ни извадят от удобството ни. Ще променят живота ни, ще донесат покаяние, промени в живота ни. Това не го искаш. Страх те е да го поискаш. Например, молиш се за някаква страст и казваш: „Отнеми от мен, Боже мой, тази страст. Вземи слабостта ми“. Но вътре в себе си, по-дълбоко, в сърцето си, казваш: „Нека си остане, добре си е. Ако ми я вземе, как ще живея? Какво ще сложа на нейно място?“.
Със светъл поглед към света
- Детайли
- Солунски митр. Филотей
В евангелското четиво за третата неделя на Матей, в откъс от Проповедта на планината, Христос ни призовава да се замислим как възприемаме и интерпретираме света около нас: "Светило за тялото е окото. Затова, ако твоето око бъде чисто, и цялото твое тяло ще бъде светло; ако пък твоето око бъде лукаво, цялото твое тяло ще бъде тъмно" (Мат. 6:22–23).
Христос няма предвид само физическото зрение, а преди всичко до вътрешния начин, по който човек възприема реалността. „Простото око“ (в гръцкия оригинал: ἁπλοῦς, просто, ясно, неусложнено) представлява чистото сърце, добрата нагласа и искрената и просветлена съвест, докато „лукавото око“ отразява подозрителност, завист и постоянен стремеж към негативното, игнорирайки доброто.
"Не приемате бежанците и ги ненавиждате. Това е голям, страшен грях"
- Детайли
- Старозагорски митр. Методий Кусев
... Във време на Руско-турската война, в град Търново руската власт беше образувала една комисия за нареждане на бежанците – „для призрения беглецов“. Член на тая комисия бях и аз. Жребий ми се падна да нареждам бежанците в гр. Елена и околията му. Гражданите от Елена и жителите по селата се отличават по своята религиозност. Те са православни и добри християни. Две недели престоях. Обиколих и селата. Нареждането на бежанците не можа да стане задоволително. Не ги приемаха. Две бяха причините.
Първата: чорбаджиите в града давали на селяните пари с лихва „на зелено“. На хармана прибрали всичкото жито от цялата околия. Затворили го в здрави хамбари и не го продават. Военно време е, ще стане много скъпо. Чакаха голямото му поскъпване. Селяните се извиняваха и казваха: „Ние нямаме храна за себе си, где ще можем да храним и бежанците: чорбаджиите не продават житото“.
Втората: гражданите ненавиждаха бежанците. Казваха: „Ако бежанците бяха били добри хора, щяха да си седят по селата и по домовете и нямаше да дойдат тук да ни безпокоят“.
Бог отговаря дори на молитви, които не казваме
- Детайли
- Отец Хараламбос Пападопулос
Ще говорим за една тема, чието заглавие може би е учудило някои от вас, може би вече е породило въпроси у вас. Надявам се с Божията благодат да успеем да осветлим тези ваши въпроси, а накрая да имаме време и за разговор.
И така, темата, за която днес ще поговорим и която ще разгърнем, е вдъхновена от Посланието до римляни, от осма глава, стихове от 26 до 29, които са удивителни. Нека първо си ги припомним, за да ги имаме в ума си, докато говорим: Там апостол Павел казва следното: Светият Дух идва като помощник в нашите немощи. Ние, казва той, не знаем нито за какво, нито как да се молим., тоест не знаем нито какво да кажем, нито начина, по който да говорим с Бога.
И тогава Светият Дух идва като помощник вътре в нас. И какво прави тогава Той, когато ние не знаем нито какво, нито как да правим? Светият Дух ходатайства пред Самия Бог за нас с въздишки – с въздишки, които не могат да бъдат изразени с думи. А Бог, казва апостолът, Който вижда дълбините на сърцето – запомнете това – знае добре какво иска да каже Светият Дух.
Защо трябва да вярваме в Църквата?
- Детайли
- Прот. Алексей Умински
Вярвам в една света, съборна и апостолска Църква
Ежедневно в утринните молитви четем или във всеки случай трябва да четем Символа на вярата. Само че разбираме ли го? Опитваме ли се да вникнем в него? Дори думите: „Вярвам в един Бог Отец, Вседържител, Творец на небето и земята, на всичко видимо и невидимо. И в един Господ Иисус Христос, Сина Божи, Единородния, Който е роден от Отца преди всички векове. Светлина от Светлина, Бог истинен от Бог истинен, роден, несътворен, единосъщен с Отца, чрез Когото всичко е станало“ – съдържат непостижим смисъл, защото тайната на Светата Троица не може да бъде осъзната чрез човешкия ум и дефинирана чрез нашия чувствен опит. Затова и Пресветата Троица си остава обект на вярата, а не на знанието, и човек е готов да се съгласи с това. Обаче, когато стигнем до думите: „Вярвам в една света, съборна и апостолска Църква“ – изведнъж се оказва, че и в Църквата се изисква да вярваме също така безусловно, както и в троичното единосъщие на Бога.
| Словото стана плът |
|---|













